nasza historia

Boduszewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Boduszewo położone jest 3 km na wschód od Murowanej Gośliny. Nazwa wywodzi się od dawnego imienia Bodusz. Wieś była własnością Mikołaja Brzechwy, jego syna Sędziwoja, Głębockich i Pniewskich.W 1493 r. kupili ją Potuliccy. W latach 1651-1694 własność Jana Leszczyńskiego a następnie Rafała Leszczyńskiego. Boduszewo było jednym z folwarków goślińskich, a w 1773 r. stanowiło własność Gądkowskich. Pośrodku Boduszewa wznosi się piętrowy pałac z połowy XIX w. W pobliżu wsi znajduje się parking leśny. Rokrocznie w Boduszewie odbywa się Targ Wiejski będący inicjatywą samorządu oraz lokalnej społeczności.

…… i tyle wiadomości o naszej tu bytności możemy znaleźć na wikipedii. Jednak my pokusiliśmy się o małe śledztwo dotyczące historii naszej wsi. A oto wyniki.  Za górami za lasami …. Nie ,nie to nie bajka , to kawałek Naszej Historii. Pierwsze wzmianki o naszej wsi pojawiły się już w 1388 r. Nawet, uznając to za datę powstania naszej wsi, co nie może być prawdą, to 625-ta rocznica istnienia jest i tak niezłym wynikiem. W następnych latach , pojawialiśmy się w różnych dokumentach jako Bodusowo, Bodusowo Minor, Bodussewo, Podussowo, Boduschef itp. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od dawnego imienia Bodusz.  Przez następne niemal że 300 lat, sprzedawano nas, pożyczano , przegrywano w karty, przepijano , przekazywano w wianie lub posagu a nawet REZYGNOWANO z nas. Tak sponiewierani w 1508 r. nie mieliśmy nawet jednego poborowego chłopa. Wieś stopniowo wyludniała, zniknęła nawet jako nazwa z dokumentów, 1563 r. przekształciła się w folwark Gośliński i dopiero pod koniec XVI wieku zostaliśmy ponownie zaludnieni . Ważną rolę odegrali tu osadnicy olenderscy . To ludność dzisiejszej Holandii, Belgii, która wędrowała w poszukiwaniu bardziej tolerancyjnych religijnie terenów do życia .Uciekali przed prześladowaniami religijnymi, wojną i wyzyskiem. Osadnicy ci posiadali umiejętności melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Wnieśli więc wielkie bogactwo jakim jest wiedza. Powstają nowe zabudowania , które służą nam do dziś. W tym okresie , a mamy XIX wiek , nasza wieś składała się z trzech miejscowości: Boduszewo właściwe, Mokradły i Bussen-Olędry.
W 1880 roku we wszystkich trzech osadach mieliśmy 11 domów a mieszkało w nich 208 osób. W tym 35–ciu z nas było ewangelikami, 173 katolików i uwaga w tym 77-miu analfabetów /dla porównania dziś mamy około 100 domów a mieszka nas oficjalnie około 320-tu/. Pałac Boduszewski , nasza lokalna perła architektury, został wybudowany po środku Boduszewa właściwego w XIX wieku /1890r /. Po I wojnie światowej w 1920 r. , pałac przyjął pod swój dach szkołę podstawową, która dawała dzieciom 3 letnie wykształcenie. Przed zabytkowym pałacem rośnie zabytkowy wiąz szypułkowy którego obwód przekroczył już 3 metry. Przed II wojną światową Boduszewo zamieszkiwała ludność polska i niemiecka , ale sołtysem był Polak Władysław Ołdziejewski.
Cdn…….

One thought on “nasza historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>